06.03.2024

Във форма на прага на пролетта

Блог > Във форма на прага на пролетта

На прага на пролетта все по-често търсим начин да влезем в добра форма. Прегърнете промяната на сезоните и използвайте времето на открито, за да подобрите физическото и психическото си благополучие. Независимо дали искате да свалите онези последни 3 кг, да стегнете краката, да увеличите личния си рекорд на набирания или сте по-напреднали и се подготвяте за маратон по бягане или състезание по бойни изкуства – във всички тези случаи има нещо от първостепенно значение!

 

З А Г Р Я В К А Т А!

Със сигурност сте го чували милиони пъти. И разбираме, че е трудно – времевият натиск е голям и често бързаме да тренираме, за да приключим навреме и да имаме време за всички останали неща в деня си.

 

Но разберете и тялото си. Ситуацията за него е извънредно трудна – в общия случай искаме да го принудим да мине от статично в силно активно положение, да прави движения или упражнения, които са неприсъщи за ежедневието, при това бързо и силно.

 

Температурата в преходните месеци е допълнително предизвикателство за него – от студената кола във фитнеса, от вкъщи към стадиона, от хотела към ски пистата или от излизайки от горещия басейн… Екстремната промяна излага тялото на редица рискове.

 

Някои от най-важните ползи от пълноценното загряване преди физическо натоварване:

• По-добър нервномускулен контрол, който позволява движенията да се извършват в правилната траектория, а това значително намалява рисковете за ставите и сухожилията.

• Правилно дишане, което е от особено значение при физическа активност с голяма продължителност (например бягане, колоездене, интензивни групови кардио тренировки, силови тренировки в суперсерии).

• Усилване на кръвообращението, което води до пълноценно възстановяване на мускулните групи между периодите на натоварване.

• Подобряване на мобилността и времето за отговор, което прави прогресирането в спортните начинания възможно и безболезнено.

 

Как и колко дълго е важно да загреем?

Този въпрос няма универсален отговор. Видът и продължителността на подготвящата фаза зависи изцяло от общото физическо състояние и вида на спорта. Тези, които са по-интензивни, продължителни, включват комплексни движения, рязка смяна на посока, скорост или сила, изискват по-задълбочена подготовка на тялото. Загрявката може да бъде обща и специфична, динамична и статична.

 

Начинаещите в спорта могат да започнат с обща загрявка в статично положение, която много напомня упражненията от часовете по физкултура в училище. Тя включва раздвижване на всички стави в пълния им обсег на движение. След това препоръчваме лека кардио активност с нисък интензитет, която да повиши пулса и да задейства кръвообращението. Може да изберете според условията и желанието си – 5-10 минути на бягащата пътечка, велоергометъра или кростренажора, скачане на въже и др.

 

По-напредналите може да продължат с по-динамична загрявка – упражнение на място като подскачане с високо вдигнати крака, клекове, ритници във въздуха и др. За трениращите силови спортове е от особено предимство типът загрявка, която „имитира“ реалните движения, но изпълнени с понижена интензивност/тежест.

 

 

Допълнителна помощ

За да ви спести малко време и да подпомогне загряващата фаза, Кройтерхоф създаде Спортен загряващ гел с креатин-кофеин комплекс и доказано работещи растителни екстракти, спортният загряващ гел има заздравяващо и противовъзпалително действие. Той повишава мускулната сила и издръжливостта, подобрява стресовата реакция на организма и спомага за  оросяването.

 

Нанасяйте го преди физическа активност върху точките на напрежение – китки, лакти, кръст, колене, глезени и др. Загряващия ефект ще усетите веднага, а комфортът за мускулите и ставите при спорт ще се повиши многократно.

11.10.2024

На прага есента: какво трябва да знаем за видовете косопад

Косопадът може да бъде предизвикан от различни фактори и да приеме различни форми. Разбирането на причините и видовете косопад е първата стъпка към намирането на решение.

26.09.2024

Есенните алергии – как да се справим с тях?

Основният виновник за есенните алергии е амброзията – растение, което отделя огромни количества полен, особено в периода от края на август до първите студове. Дори да не живеете в район, където амброзията е разпространена, вятърът лесно може да пренесе тези микроскопични частици на километри разстояние. Освен амброзията, плесените и спори от гъби, които се натрупват във влажни и затворени пространства, също са чести дразнители през есенните месеци.

05.08.2024

Серумите за лице: Еликсирът на младостта и хидратацията

В света на грижата за кожата серумите за лице се открояват като едни от най-ефективните и иновативни продукти, които можем да включим в нашата ежедневна рутина. Тези мощни концентрати са създадени с мисъл за специфични нужди на кожата и предлагат широк спектър от предимства, които ги правят незаменими в борбата за здрава, хидратирана и млада кожа.