05.09.2023

Как да тренираме имунитета си?

Блог > Как да тренираме имунитета си?

Имунитетът в човешкото тяло се разделя на вроден и придобит.

Вроденият (или неспецифичен) имунитет представлява първичната линия на защита срещу вредни микроорганизми и чужди агенти, която е налична в човешкото тяло от раждането. Този вид имунитет не разпознава специфично определени микроорганизми, а по-скоро реагира на тях по общ начин. Клетките на вродения имунен отговор реагират много бързо, като тяхната мисия е да унищожат микробите - бактерии, вируси, паразити, които са попаднали в тялото. Въпреки това, способността на вродената имунна система да защитава тялото, е ограничена.

Тук идва мястото на придобития имунитет. Неговата реакция е по-бавна, но за сметка на това по-надеждна. Той е по-специфичен и се развива в резултат на контакта на организма със специфични антигени (чужди вещества), като бактерии, вируси или алергени. Ето някои характеристики на придобития имунитет:

 

1.       Специфичност: Придобитият имунитет разпознава и атакува конкретни антигени. Това означава, че имунната система създава антитела или Т-клетки, които са специализирани за унищожаване на определени микроорганизми или чужди вещества.

 

2.       Памет: Един от най-важните аспекти на придобития имунитет е способността да запази памет за антигените, с които е бил в контакт. Този имунитет "помни" антигените и може да реагира по-бързо и по-ефективно при следващ контакт с тях. Това предоставя защита срещу повторни инфекции.

 

3.       Адаптивност: Придобитият имунитет се развива и адаптира спрямо специфичните заплахи. Той може да се подобри или промени в резултат на ваксинации или предишни инфекции.

 

4.       Бавно развитие: Придобитият имунитет изисква време да се развие след контакт с антигените. Това обикновено означава, че отнема време за имунната система да създаде антитела или Т-клетки, които да борят ефективно с инфекцията.

Именно паметта и адаптивността на придобития имунитет позволяват той да бъде трениран, при това имунните клетки с обучен имунитет демонстрират защита срещу няколко различни микроби и по този начин предпазват човешкото тяло от по-широк спектър от инфекции. Голямо количество доказателства описват положителните аспекти на тренирания имунитет при хората. Вече може да се наблюдава при ваксинациите срещу туберкулоза, морбили, едра шарка и полиомиелит. Общото между всички тях е, че те са живи ваксини, което означава, че съдържат живи, отслабени организми, които предизвикват неспецифичен защитен ефект срещу други инфекции, или с други думи - обучен имунитет.

За засилването на имунния отговор на помощ идват бета-глюканите - полизахариди, които се намират в различни видове гъби, дрожди, зърнени култури като овес и ечемик, както и в други растения. Един от най-честите начини, по които бета-глюкани могат да влияят на имунната система, е чрез активиране на вродения и придобит имунитет. Ето как те могат да подпомогнат имунитета:

 

Стимулират вродения имунитет: Бета-глюканите могат да активират клетки на вродения имунитет, като макрофаги и неутрофили. Това може да увеличи способността на тялото да се защитава срещу инфекции, като ускорява реакцията на имунната система към чужди агенти.

 

Повишават активността на придобития имунитет: Бета-глюканите също така могат да усилват активността на придобития имунитет, като стимулират производството на интерферони и антитела. Този процес може да подобри специфичната защита срещу определени инфекции.

 

Имунна памет: Има някои доказателства, че бета-глюканите могат да подпомогнат формирането на имунна памет. Това означава, че при контакт със същия антиген в бъдеще, имунната система може да реагира по-бързо и по-ефективно.

 

Антиоксидантни свойства: Някои бета-глюкани също разполагат с антиоксидантни свойства, които могат да помогнат при борбата със свободните радикали и да подпомогнат общата здравина на организма.

 

Важно е да се отбележи, че въздействието на бета-глюканите върху имунната система може да варира в зависимост от източника и структурата на бета-глюканите. Натуралните продукти Дефендил-Имуноглюкан P4H® съдържат естествен бета-глюкан IMG® - прецизно пречистен извлек от гъбата кладница, а също витамин С и цинк, които играят роля във функционирането на имунната система и в защитата на клетките от оксидативен стрес.

 

Ефективността и безопасността на продуктите Дефендил-Имуноглюкан P4H® по време на няколкомесечна употреба са потвърдени от дългогодишни изследвания. Приложението е ключово както за превантивни цели, така и в случай на понижаване на имунитета.

Снимка: frepik.com

11.10.2024

На прага есента: какво трябва да знаем за видовете косопад

Косопадът може да бъде предизвикан от различни фактори и да приеме различни форми. Разбирането на причините и видовете косопад е първата стъпка към намирането на решение.

26.09.2024

Есенните алергии – как да се справим с тях?

Основният виновник за есенните алергии е амброзията – растение, което отделя огромни количества полен, особено в периода от края на август до първите студове. Дори да не живеете в район, където амброзията е разпространена, вятърът лесно може да пренесе тези микроскопични частици на километри разстояние. Освен амброзията, плесените и спори от гъби, които се натрупват във влажни и затворени пространства, също са чести дразнители през есенните месеци.

05.08.2024

Серумите за лице: Еликсирът на младостта и хидратацията

В света на грижата за кожата серумите за лице се открояват като едни от най-ефективните и иновативни продукти, които можем да включим в нашата ежедневна рутина. Тези мощни концентрати са създадени с мисъл за специфични нужди на кожата и предлагат широк спектър от предимства, които ги правят незаменими в борбата за здрава, хидратирана и млада кожа.